Kamenný vrch

 

Popis lokality

   

    

    Kamenný vrch je přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1978. Nachází se v nadmořeké výšce 335 - 386 m. n. m a má rozlohu 15 ha. Geologickým podložím jsou vyvřeliny brněnského masívu (granit, granodiorit, diorit). Původně byly na území suché louky a drobná políčka, později se zde nacházelo vojenské cvičiště a krátkou dobu se tady těžil kámen.

    Hlavním důvodem ochrany je koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) - pravděpodobně je nejpočetnější lokalitou tohoto druhu na světě. Jarní záplava fialkových květů však není jedinou zajímavostí Kamenného vrchu. Dalšími vzácnými druhy jsou např. koniklec luční, len rakouský a tenkolistý, růže malokvětá, sesel roční, černohlávěk velkokvětý, lomikámen cibulkatý, hrachor širolistý, violka písečná, záhořanka žlutá. Nachází se zde také velké množství druhů hmyzu, při troše štěstí můžete objevit kudlanku nábožnou či střevlíka panonského.

    

 

 

    Mám toto místo ráda, protože je obrazem síly přírody a kontrastu života. Hned za vysokými paneláky můžete najít území plné "přírodních drahokamů". Ikdyž většina lidí nepozná ostatní vzácné rostliny, na jarní záplavu konikleců se chodí podívat jarní záplava obdivovatelů s fotoaparáty i bez, s dětmi, babičkami i pejsky. Přiznám se, že se mi líbí, jak se vzorně prochází po vyšlapaných cestičkách a vůbec si nedovedu představit, co by se stalo, kdyby někdo jediný koniklec utrhl. Možná by byl o hlavu kratší :-). Připadá mi roztomilé, že někdo se chodí dívat na fialky a někdo na ocúny a jen ti opravdu znalí se jdou kouknout na koniklece (ale název přece není zas tak důležitý, hlavní je opravdová krása těchto chlupáčků).  

 

    Jak se na Kamenný vrch dostanete?

    Jestli vás tato lokalita zlákala, dostanete se na ni ze sídliště Nový Lískovec (zastávka Koniklecová - trolejbus č. 26, 29; autobus č. 50) nebo procházkou dubovým lesíkem od hotelu Myslivna (autobus č. 52 zastávka Myslivna).

    

    

    

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Ing. Alena Prýmková 728 451 348

Fotogalerie: Kamenný vrch

/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240137u-jpg/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240071u-jpg1/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240073u-jpg/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240074u-jpg/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240080u-jpg/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240081u-jpg/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240082u-jpg/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240086u-jpg/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240087u-jpg/
/album/fotogalerie-kamenny-vrch/p3240088u-jpg/